Stanovení cíle pomáhá uvědomit si, čeho chci dosáhnout. Lépe se pak snáší namáhavá příprava a obětování volného času.
Lepší je každý den strávit nad přípravou 30 minut, než jednou týdně 2 hodiny. Pracuj aspoň poslední 2 měsíce před přijímačkami pravidelně. Návyk vzniká až po 21 opakováních a mizí po třech vynecháních činnosti. Vytrvej a víc se naučíš a pravidelnost Tě uklidní, uvolní. Vracej se k tomu, co jsi již prošel, prošla. Tím, že dokonaleji zvládneš jednu úlohu, vše v ní dokonale pochopíš, umíš najednou i všechny jiné jí podobné.
Účelem přijímacích zkoušek je stanovit pořadí žáků, kteří se na školu hlásí. Není tedy nezbytně nutné mít správně všechny úlohy. Testy obsahují úlohy lehčí i obtížné právě proto, aby se ti nejlepší mohli projevit. Pokud by úlohy byly průměrně obtížné, ti nejtalentovanější žáci by nevynikli, protože by polovina žáků měla vše správně. Na školách nejsou samí geniální matematici a češtináři. Proto zachovejte klid, i když se vám nebudou některé úlohy dařit.
Pokud jste dočetli až sem, pak vězte, že jste na tom lépe než někteří osta tní uchazeči. Spoustě z nich se nepodaří napsat v testech ani řádku, ani jednu smysluplnou myšlenku, pokus o cokoliv. Vy se snažíte připravit, dočetli jste rady až tady a určitě se do přípravy včas a s velkou chutí pustíte. Máte tedy velkou konkurenční výhodu před ostatními.
A na závěr to nejdůležitější.
Přijímací zkoušky neznamenají konec světa. Ať už se vám bude dařit jakkoliv, svět poběží dál a zase přijdou lepší dny, další cíle a životní zkoušky.
Přeji všem pevné nervy, šťastnou ruku při výběru školy a hodně štěstí u přijímaček!